fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety zdrowotne

Dieta eliminacyjna

2 min czytania
eliminacja

Dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu produktów, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Z reguły dotyczy to produktów wywołujących alergie. Dieta eliminacyjna, nazywana również dietą leczniczą, jest doskonałym sposobem likwidowania chorób, które powstają wskutek spożywania uczulających produktów.

Zasady diety eliminacyjnej

Głównym i w zasadzie jedynym wymogiem tej diety jest usunięcie produktu, bądź grupy produktów, które działają negatywnie na nasz organizm. W takim przypadku konieczne jest zatem wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zastępczych, których zadaniem będzie dostarczenie organizmowi kompletu niezbędnych wartości odżywczych. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana pod kontrolą specjalisty, który będzie w stanie odpowiednio dobrać produkty, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Wyeliminowanie pewnych produktów z codziennej diety pozwala zarówno na wykrycie przyczyn, jak i na leczenie skutków pewnej nadwrażliwości pokarmowej. Dieta eliminacyjna stosowana w ramach diagnostyki również powinna być systematycznie kontrolowana przez lekarza specjalistę. W ramach diety eliminacyjnej wyklucza się najczęściej występujące alergeny, a więc: białko jaja, mleko i przetwory mleczne, cytrusy, ryby, orzechy, pomidory, owoce morza oraz soję. Z czasem produkty te są ponownie, lecz stopniowo wprowadzane do menu w ramach zastosowania tak zwanej diety prowokacyjnej. Dieta eliminacyjna trwa z reguły od kilku tygodni do kilku miesięcy. Oprócz alergii pokarmowej, wskazaniem do zastosowania diety eliminacyjnej może być także nietolerancja ze strony układu trawiennego, a także zaburzenie równowagi biochemicznej organizmu wskutek metabolitów, bądź innych związków wchodzących w skład produktów spożywczych. Poza tym, diety eliminacyjne są również stosowane w ciąży, przez kobiety karmiące piersią, w przypadku cukrzycy, kamicy nerkowej oraz żółciowej, celiakii, a także przy zaburzeniach pracy jelit.

Zalety diety eliminacyjnej

Prawidłowo ustalona i właściwie przestrzegana lecznicza dieta eliminacyjna prowadzi z reguły do ustąpienia objawów alergii, bądź nietolerancji pokarmowej. Niekiedy prowadzi nawet do zaniku samej alergii, szczególnie w przypadku dzieci. Dzięki zastosowaniu diety eliminacyjnej możliwe jest zlikwidowanie tak uciążliwych dolegliwości, jak: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, bóle głowy, zmiany skórne, bóle mięśni, nieżyt nosa, czy trudności w koncentracji. Dieta ta w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie układu trawiennego.

Wady diety eliminacyjnej

Dieta eliminacyjna może się niestety wiązać z wystąpieniem pewnych niedoborów pokarmowych, w związku z wyeliminowaniem pewnych pokarmów z jadłospisu. Dlatego też, tak bardzo ważne jest skonsultowanie diety ze specjalistą. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto fakt, że skuteczność tej diety wymaga niezwykle rygorystycznego jej przestrzegania. Im więcej w diecie zakazanych produktów, tym też ciężej zastosować ją w praktyce. Unikanie niepożądanych składników możliwe jest dzięki dokładnemu sprawdzaniu etykiet znajdujących się na produktach spożywczych. Konieczna jest zatem ścisła kontrola jadłospisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety zdrowotne

Zdrowy, smaczny i zbilansowany posiłek każdego dnia w pracy

2 min czytania
Utrzymywanie diety dla wielu osób jest bardzo trudnym procesem zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznych. Nauka zupełnie nowych nawyków żywieniowych i…
Diety zdrowotne

Dieta grup krwi

2 min czytania
Istnieje wiele diet pozwalających nam szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, jednakże niewielka ich część okazuje się przystosowana do indywidualnych potrzeb naszego…