fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety odchudzające

5 diet, na które musisz uważać

4 min czytania
talerzyk

Chwytamy się różnych sposobów celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Niemalże w każdym przypadku pierwszym i podstawowym krokiem jest przede wszystkim przejście na dietę. Wdrożenie pewnej metody polegającej na zrzuceniu kilogramów nie wiąże się tylko z ograniczeniem spożywania konkretnych produktów. Dostępne na co dzień diety umożliwiają nam wdrożenie gotowych, specjalnie w tym celu przygotowanych jadłospisów. Nie wszystkie diety okazują się jednak w pełni bezpieczne. Zgubienie zbędnych kilogramów to tylko połowa sukcesu. W prawidłowym odżywianiu chodzi bowiem o to, aby wprowadzić pewne zdrowe nawyki żywieniowe i uzyskane efekty zatrzymać na dłużej. Na jakie diety powinniśmy uważać?

Dieta kopenhaska

Nasza bohaterka – dieta kopenhaska! To chyba najczęściej wymieniana dieta w grupie tych restrykcyjnych i ryzykownych. O ile przynosi ona niemalże błyskawiczne i satysfakcjonujące efekty, o tyle może okazać się bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Dieta kopenhaska jest skuteczna, jednak ryzykowna i stosując ją musimy mieć się na baczności! Jest to dieta przede wszystkim źle zbilansowana. Jadłospis zawiera złe proporcje tłuszczu, białka i węglowodanów. Dzienna dawka przyjmowanych kalorii jest zdecydowanie za mała, co skutkuje zbytnim przemęczeniem i znacznym osłabieniem organizmu. Osoba będąca na tej diecie czuje doskwierający i długotrwały głód. Mimo, iż można szybko stracić kilka kilogramów, nie wiąże się to jednak z ubywaniem tkanki tłuszczowej. Z organizmu ubywa jedynie woda i tkanka mięśniowa, a po zakończeniu kuracji, jeśli przestajemy się pilnować i wracamy do starych nawyków, pojawia się efekt jo-jo. Dieta ta bardzo często powoduje też omdlenia, szczególnie w przypadku młodych kobiet. Jest szczególnie szkodliwa i niebezpieczna dla osób aktywnych fizycznie, czy pracujących fizycznie. Nieodpowiednie proporcje składników mogą doprowadzić do znacznych niedoborów wapnia i magnezu, a także witamin z grupy B. W efekcie występuje suchość skóry, osłabienie, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią, a także zmatowienie włosów i łamliwość paznokci.

na linie

Dieta South Beach

Istotą tej diety jest przede wszystkim zastąpienie złych tłuszczów nasyconych zdrowymi tłuszczami wielonasyconymi oraz zastąpienie węglowodaów o wysokim indeksie glikemicznym tymi o niskim indeksie. Dieta ta zakłada spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, dzięki czemu sprzyja zdrowiu i stałej zmianie jadłospisu. Zapobiega tym samym efektowi jo-jo. Ma jednak znaczne wady. Zalicza się do nich przede wszystkim wyeliminowanie przetworów mlecznych oraz zbożowych w pierwszej fazie diety. Skutkować to może niedoborami wapnia w organizmie oraz zaburzeniem proporcji pomiędzy białkami a węglowodanami. Na dietę tę powinni uważać pacjenci z kamicą nerkową oraz dną moczanową, ponieważ zbyt duże spożycie białka może okazać się dla nich niekorzystne.

Dieta dr Jana Kwaśniewskiego

Popularna swego czasu dieta dr Jana Kwaśniewskiego znalazła zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W diecie tej prawie w ogóle nie znajdują się węglowodany, z kolei niemalże bez ograniczeń można spożywać białko i tłuszcze. Zdecydowaną zaletą tej diety jest fakt, że można jeść i pić do momentu zaspokojenia głodu. Nie trzeba zatem stosować głodówki, popularnej zresztą w przypadku najbardziej skutecznych diet. Na tego rodzaju metodę zrzucania kilogramów trzeba jednak bardzo uważać. Jest ona niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera zbyt duże ilości tłuszczu zwierzęcego, który to z kolei może przyczynić się do chorób serca, czy miażdżycy. W diecie tej ponadto znajdują się małe ilości warzyw i owoców, które stanowią podstawowe źródło witamin i składników mineralych.

Dieta strukturalna

Dieta strukturalna zakłada przede wszystkim spożywanie wartościowych, ale niestety niskokalorycznych produktów. Daje bardzo szybkie i zadowalające efekty. W ciągu tygodnia można bowiem zrzucić od dwóch do trzech kilogramów. Wysokowartościowe produkty zapewniają prawidłową przemianę materii i to z całą pewnością stanowi główną zaletę tej diety. Spożywanie takich produktów nie daje też uczucia głodu. Po zakończeniu diety nie ma efektu jo-jo, a organizm jest oczyszczony i odmłodzony. Jakie są zatem jej wady i na co trzeba uważać? Dietę tę powinno się stosować maksymalnie przez dwa tygodnie. Jest to dieta mało kaloryczna, ponieważ dostarcza jedynie 800 kcal w ciągu dnia. Nie jest w stanie pokryć wymaganego zapotrzebowania na białko. Organizm ma przy niej zbyt mało energii, w związku z czym zaczyna ją czerpać z tkanki mięśniowej. Dieta ta może doprowadzić nawet do niedożywienia.

Dieta dr Wiliama Haya

Dzięki tej diecie można schudnąć nawet 5 kilogramów w ciągu dwóch tygodni. Dietę tę nazywa się także dietą nie łączenia. Produkty podzielono w niej na trzy grupy: białkowe, węglowodanowe oraz neutralne. Produkty białkowe spożywa się z warzywami, a każdy pokarm można łączyć z produktami pochodzącymi z grupy neutralnej. Pomiędzy posiłkiem węglowodanowym a białkowym należy robić 3-godzinną przerwę. Dieta ta zakłada spożywanie dużej ilości warzyw, co z całą pewnością stanowi jej zaletę. Z założenia powinna ona przywracać równowagę kwasowo-zasadową, ale niestety zawiera ona zbyt duże ilości białka, co w efekcie prowadzi do zaburzenia tej równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety odchudzające

Dieta bananowa

2 min czytania
Główną zaletą tej diety jest przede wszystkim prostota. Jadłospis nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnych produktów, czy długiego i…
Diety odchudzające

Dieta śródziemnomorska

2 min czytania
Przeprowadzane od lat badania nad wpływem prowadzonego stylu życia na zdrowie człowieka, już wielokrotnie potwierdziły ogromną rolę diety. To, co spożywamy na…
Diety odchudzające

Dieta lekkostrawna

2 min czytania
Najważniejsze założenia diety lekkostrawnej Głównym celem diety lekkostrawnej jest przede wszystkim dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych do organizmu, przy ograniczeniu produktów oraz…