fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Dieta kopenhaska

Charakterystyka diety kopenhaskiej

3 min czytania
zasady

Osoby, które zdecydują się na wprowadzenie w życie założeń diety kopenhaskiej muszą uświadomić sobie, że mówimy w jej kontekście o kuracji, która wyniszcza organizm i jest dość niebezpieczna. Jeżeli zatem, mimo ostrzeżeń dietetyków i lekarzy, chcemy mieć z nią do czynienia, róbmy wszystko, aby przebiegała ona bez zarzutu, a tym samym gwarantowała nam maksymalnie korzystne skutki.

ZASADY DIETY KOPENHASKIEJ W SKRÓCIE

  • Czas trwania: 13 dni – ani dnia dłużej, ani dnia krócej.
  • Częstotliwość stosowania: maksimum raz na 2 lata.
  • Jemy tylko i wyłącznie to, co w jadłospisie – żadnych odstępstw.
  • Pijemy: minimum 2 litry wody dziennie.
  • Guma do żucia – zabroniona.
  • Podczas diety kopenhaskiej możemy przyjmować preparaty witaminowe.
  • Można zmieniać kolejność obiadu i kolacji w ramach tego samego dnia.
  • Nie można zmieniać kolejności dni! Nie można zamieniać np. dnia 5 diety z dniem 2 itd.
  • Kawa czarna – rozpuszczalna lub z ekspresu
  • Chuda ryba – dorsz lub pstrąg
  • Po zakończeniu diety stopniowo zwiększamy ilość kalorii. Jeśli zaczniemy od razu się objadać efekt jojo gwarantowany!

Tym, co musimy uświadomić sobie w pierwszej kolejności jest z całą pewnością restrykcyjność wspomnianej diety. Owszem, każdy system odżywiania opiera się na zasadach, których dla własnego dobra lepiej nie lekceważyć, nie raz możemy jednak usłyszeć, że czym innym są założenia teoretyczne, a czym innym praktyka. Wiele diet przynosi zadawalające rezultaty nawet wówczas, gdy pozwalamy sobie na drobne modyfikowanie ich założeń, z czasem nabieramy więc przeświadczenia o tym, że nie ma takiej, do której nie odnosiłaby się wspomniana zasada. Niestety, podobne przekonanie nie znajduje praktycznego zastosowania wówczas, gdy w grę wchodzi dieta kopenhaska, jeżeli zatem chcemy realizować jej założenia, musimy uświadomić to sobie z całą stanowczością. Tu nie ma mowy nie tylko o podjadaniu pomiędzy posiłkami, ale również o jakiejkolwiek zmianie dziennego programu żywienia, jeżeli zatem naprawdę chcemy schudnąć, powinna charakteryzować nas konsekwencja. Nawet najwięksi zwolennicy diety kopenhaskiej apelują, aby przerwać ją w tej samej chwili, w której uświadomiliśmy sobie, że nie udało się nam wytrwać w realizowaniu restrykcyjnych założeń, na jakich dieta ta się opiera. Odchudzanie nie przyniesie spodziewanego rezultatu wówczas, gdy dopuścimy się drobnego choćby wykluczenia, a jedyną pozostałością diety będzie wyjątkowo zły wpływ, jaki wywrze ona na nasz organizm.

W czasie trwania diety wolno nam spożywać trzy posiłki, musimy przy tym pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko ich skład, ale również pora, w której zasiadamy do stołu. Poranne śniadanie uzupełniane jest spożywanym do godzinnym czternastej obiadem (zwanym też w publikacjach powstających na zachodzie kontynentu lunchem), dzienny cykl żywieniowy kończy zaś kolacja, którą musimy zjeść do godziny osiemnastej. Pomiędzy posiłkami nie wolno jest nam podjadać, każde wykroczenie tego typu przyczynia się bowiem do tego, że skuteczność diety spada.

Podstawą diety jest chude mięso, w posiłkach pojawiają się jednak również warzywa, śladowe ilości owoców oraz napoje. Dziennie należy przyjąć ich co najmniej dwa litry (najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna, twórcy i zwolennicy diety dopuszczają jednak również spożywanie zielonej herbaty przyspieszającej przemianę materii), ważne jest jednak to, aby nie tylko nie podjadać, ale nawet nie popijać niczego poza przyjętym wcześniej harmonogramem diety.

Warto pamiętać również o tym, że w czasie trwania diety obowiązuje nas absolutny zakaz stosowania soli oraz innych przypraw, które z reguły używane są po to, aby wzmocnić smak przyjmowanych potraw i złagodzić uczucie głodu.

Lekarze, którzy obserwują pacjentów realizujących założenia diety kopenhaskiej zezwalają na korzystanie z rozwiązań wzmacniających jej efekty. Dieta może być powtarzana najwcześniej dwa lata po zakończeniu ostatniego cyklu, warto zatem dołożyć stara, aby w czasie jej trwania schudnąć jak najbardziej. Pomóc może w tym spalacz tłuszczu, który można zakupić w aptece oraz preparat witaminowy, dzięki któremu dostarczymy organizmowi minimum składników niezbędnych do tego, abyśmy w czasie trwania diety całkowicie nie opadli z sił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Dieta kopenhaska

Dla kogo dieta kopenhaska nie jest stworzona?

3 min czytania
O diecie kopenhaskiej znowu jest głośno, a choć w wirtualnej sieci dominują głosy krytyczne i zastrzeżenia wysuwane przez jej przeciwników, nie da…
Dieta kopenhaska

Najważniejsze cele diety kopenhaskiej

3 min czytania
O diecie kopenhaskiej, znanej też jako dieta trzynastodniowa, powiedziano już wiele, a mimo to nie mamy wcale do czynienia z rozwiązaniem, w…
Dieta kopenhaska

Jak jeść podczas diety kopenhaskiej?

3 min czytania
Pytani o to, czy znamy założenia diety kopenhaskiej, zazwyczaj z dumą kiwamy głową. Gdy jednak zadaje się nam bardziej szczegółowe pytania dotyczące…