fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety odchudzające

Dieta cytrynowa

2 min czytania
cytrynki

Dieta cytrynowa to przede wszystkim skuteczna kuracja oczyszczająca organizm z toksyn. Została opracowana ponad 30 lat temu przez Stanleysa Burroughsa – specjalistę z zakresu medycyny naturalnej. Początkowo dieta ta cieszyła się ogromną popularnością przede wszystkim w Szwajcarii. Z czasem jednak dotarła do innych zakątków świata. Dziś stosuje ją szereg osób dbających o zdrowy i piękny wygląd. Jest to również dieta popularna wśród gwiazd.

Metoda diety cytrynowej

Kwaśny charakter cytryny w znacznym stopniu sprzyja procesowi oczyszczania organizmu, wykazując także działanie usuwające nadmiar tłuszczu. Cytrynowa dieta oczyszczająca to nic innego, jak spożywanie samodzielnie przygotowanego napoju. Składa się on z czystej wody, soku wyciśniętego ze świeżej cytryny, pieprzu Cayenne, bądź mielonego imbiru, a także z syropu palmowo-klonowego. Zamiast syropu można tez użyć płynnego miodu.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie, zawarte w napoju składniki wykazują bardzo korzystne działanie w ramach oczyszczania organizmu. Pieprz Cayenne oraz imbir przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu, co w znacznym stopniu sprzyja eliminacji toksyn. Z kolei syrop palmowo-klonowy dostarcza organizmowi wielu, niezbędnych składników odżywczych, pomagając tym samym przywrócić równowagę mineralną oraz biochemiczną, zarówno w tkankach, jak i w komórkach. Tworzy także środowisko płynne w organizmie, które jest niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii. Główną zasadą tej diety jest przyjmowanie samodzielnie przygotowanego napoju zawsze wtedy, kiedy poczuje się głód.

Wersja klasyczna diety

Istnieją cztery wersje diety cytrynowej, jednakże najczęściej stosowana jest wersja pełna, klasyczna. Sięga po nią największa liczba osób na całym świecie. Jest to również najbardziej praktyczna wersja, ponieważ jedna butelka syropu palmowo-klonowego wystarcza zazwyczaj na siedem dni. Osobom początkującym zaleca się dietę wstępną, która trwa od pięciu do siedmiu dni. W przypadku osób, które miały już do czynienia wcześniej z kuracjami oczyszczającymi organizm, okres optymalny diety cytrynowej to dziesięć dni. Najdłużej na diecie tej można być czternaście dni, jednakże w tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, bądź dietetykiem. Istotną zasadą tej diety jest fakt, że przez cały okres jej trwania nie wolno spożywać żadnych stałych pokarmów. Wolno jedynie pić przygotowany wcześniej cytrynowy napój oczyszczający.

Przepis na cytrynowy napój oczyszczający

Do przygotowania napoju potrzebne jest 20 ml (2 łyżki stołowe) syropu palmowo-klonowego, 20 ml soku wyciśniętego ze świeżej cytryny, a także pół szczypty pieprzu Cayenne lub mielonego imbiru. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i dolać do nich pół litra ciepłej, bądź zimnej wody. Napój należy spożywać w ilościach od sześciu do dziewięciu szklanek dziennie. Dla ułatwienia, można przygotować większą ilość napoju cytrynowego, który starczy nam na cały dzień. W tym celu należy wlać 140 ml syropu palmowo-klonowego oraz soku wyciśniętego z 3,5 cytryny. Do tego należy dodać nieco więcej pieprzu Cayenne, bądź imbiru – do smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety odchudzające

Dieta bananowa

2 min czytania
Główną zaletą tej diety jest przede wszystkim prostota. Jadłospis nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnych produktów, czy długiego i…
Diety odchudzające

5 diet, na które musisz uważać

4 min czytania
Chwytamy się różnych sposobów celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Niemalże w każdym przypadku pierwszym i podstawowym krokiem jest przede wszystkim przejście na dietę….
Diety odchudzające

Dieta śródziemnomorska

2 min czytania
Przeprowadzane od lat badania nad wpływem prowadzonego stylu życia na zdrowie człowieka, już wielokrotnie potwierdziły ogromną rolę diety. To, co spożywamy na…