fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Dieta Dukana

Dieta Dukana

3 min czytania
danie

O diecie Dukana było ostatnimi czasy bardzo głośno. Niejako zrewolucjonizowała ona krąg osób interesujących się dietami redukcyjnymi. Wiele osób zdecydowało się przejść na dietę Dukana, prezentując później swoje osiągnięcia i satysfakcjonujące wyniki. Na czym polega dieta Dukana? Skąd pomysł takiej diety?

Pierre Dukan i jego „wynalazek”

Dieta Dukana jest odchudzającą kuracją białkową. Jej nazwa pochodzi od nazwiska twórcy – Pierra Dukana, a więc francuskiego lekarza i dietetyka, który poświęcił wiele lat badań i pracy nad stworzeniem skutecznej kuracji odchudzającej, przede wszystkim takiej, która zapewni trwałe rezultaty, bez efekty jo-jo – tak bardzo charakterystycznego zresztą dla innych, błyskawicznych diet redukcyjnych. Wieloletnia praca kliniczna Dukana, szereg przeprowadzanych badań i analiz, a także duże doświadczenie zawodowe, pozwoliły na stworzenie szczegółowych zasad diety, które zaprezentowane zostaną w dalszej części tekstu. Na początek jednak o tym, skąd w ogóle narodził się pomysł stworzenia tego rodzaju diety.

Pierre Dukan, prowadzący praktykę lekarską w Paryżu, w 1975 roku po raz pierwszy zetknął się z dużym problemem otyłości, dotykającym coraz to większej grupy jego pacjentów. W tamtych czasach jedynym znanym sposobem na nadwagę lub otyłość było stosowanie diet, które polegały na przyjmowaniu niskokalorycznych i małych pod względem objętościowym posiłków. Tego rodzaju kuracje, choć przynoszące widoczne efekty, nie miały niestety racji bytu, gdyż wiele osób powracało do swojej wagi wyjściowej, już po zakończeniu diety. Pierre Dukan rozpoczął zatem pracę nad wyodrębnieniem w diecie etapów, które pełnią różne funkcje w całościowym procesie skutecznego i trwałego odchudzania. Badania te trwały około dwadzieścia lat, a ich skutkiem było wydanie w 2000 roku książki, którą okrzyknięto wkrótce jako bestseller.

Główne zasady diety Dukana

Dieta Dukana opiera się w głównej mierze na zwiększeniu ilości spożywanego białka z jednoczesnym ograniczeniem produktów, posiadających dużą zawartość węglowodanów oraz tłuszczów. Cały proces odchudzania jest raczej długotrwały, jednakże pierwsze efekty utraty masy ciała przychodzą dość szybko, co staje się dodatkową motywacją dla osób odchudzających się. Pocieszeniem jest chyba fakt, że nie jest to dieta drastyczna, a więc ograniczająca ilość spożywanych potraw. Założenie Dukana jest bowiem takie, że należy spożywać tyle posiłków, aby zaspokoić swoje indywidualne potrzeby. Należy przy tym pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Zalecane jest picie co najmniej trzech litrów wody dziennie. Celem utrzymania osiągniętych efektów po ukończeniu kuracji, opracowane zostały cztery etapy diety Dukana. Każdy z nich zaleca spożywanie innego rodzaju produktów oraz stosowanie się do ściśle określonych wytycznych.

Cztery etapy diety Dukana

Pierwszy etap to tak zwana „faza uderzeniowa”, trwająca od pięciu do dziesięciu dni. W tym okresie należy spożywać tylko i wyłącznie produkty białkowe o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Zalecane jest także picie dużej ilości wody oraz herbaty. W fazie tej wyróżniono 72, dozwolone produkty proteinowe. Drugi etap diety nazywany jest „fazą równowagi”. W tym okresie należy dalej spożywać produkty białkowe, a co drugi dzień wprowadzać do swojego jadłospisu dodatkowo warzywa. W fazie tej następuje dalszy spadek wagi. Żywienie oparte zostało na 100 dozwolonych produktach. 72 z nich stanowią produkty czysto proteinowe, a 28 produktów stanowią warzywa. Czwarty etap to „faza utrwalania”, służąca zapobieganiu efektowi odskoku. Ciało osiągnęło już właściwą wagę, wykazuje zatem podatność na przybieranie utraconych wcześniej kilogramów. Trzecia faza trwa dziesięć dni na każdy zrzucony kilogram. W fazie tej należy stopniowo wprowadzać produkty żywnościowe, które jadało się wcześniej. Mowa tu o produktach skrobiowych, owocach, serach, czy pełnoziarnistym chlebie. Należy jednak pamiętać o tym, aby jeden dzień w tygodniu poświęcić na spożywanie samych protein – są to tak zwane „czwartki proteinowe”, wymyślone przez samego dr Dukana, których zadaniem jest kontrola nad utrzymaniem właściwej wagi. Czwarty etap nazywany jest „fazą stabilizacji”, która trwa już do końca życia. Jest ona niezbędna dla powodzenia diety Dukana. W fazie tej należy stosować się do trzech, prostych zasad: dalsze stosowanie wspomnianych wcześniej „czwartków proteinowych”, spożywanie trzech łyżek otrębów owsianych dziennie, a także 20-minutowe spacerowanie w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *