fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety zdrowotne

Dieta eliminacyjna

2 min czytania
eliminacja

Dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu produktów, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Z reguły dotyczy to produktów wywołujących alergie. Dieta eliminacyjna, nazywana również dietą leczniczą, jest doskonałym sposobem likwidowania chorób, które powstają wskutek spożywania uczulających produktów.

Zasady diety eliminacyjnej

Głównym i w zasadzie jedynym wymogiem tej diety jest usunięcie produktu, bądź grupy produktów, które działają negatywnie na nasz organizm. W takim przypadku konieczne jest zatem wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zastępczych, których zadaniem będzie dostarczenie organizmowi kompletu niezbędnych wartości odżywczych. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana pod kontrolą specjalisty, który będzie w stanie odpowiednio dobrać produkty, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Wyeliminowanie pewnych produktów z codziennej diety pozwala zarówno na wykrycie przyczyn, jak i na leczenie skutków pewnej nadwrażliwości pokarmowej. Dieta eliminacyjna stosowana w ramach diagnostyki również powinna być systematycznie kontrolowana przez lekarza specjalistę. W ramach diety eliminacyjnej wyklucza się najczęściej występujące alergeny, a więc: białko jaja, mleko i przetwory mleczne, cytrusy, ryby, orzechy, pomidory, owoce morza oraz soję. Z czasem produkty te są ponownie, lecz stopniowo wprowadzane do menu w ramach zastosowania tak zwanej diety prowokacyjnej. Dieta eliminacyjna trwa z reguły od kilku tygodni do kilku miesięcy. Oprócz alergii pokarmowej, wskazaniem do zastosowania diety eliminacyjnej może być także nietolerancja ze strony układu trawiennego, a także zaburzenie równowagi biochemicznej organizmu wskutek metabolitów, bądź innych związków wchodzących w skład produktów spożywczych. Poza tym, diety eliminacyjne są również stosowane w ciąży, przez kobiety karmiące piersią, w przypadku cukrzycy, kamicy nerkowej oraz żółciowej, celiakii, a także przy zaburzeniach pracy jelit.

Zalety diety eliminacyjnej

Prawidłowo ustalona i właściwie przestrzegana lecznicza dieta eliminacyjna prowadzi z reguły do ustąpienia objawów alergii, bądź nietolerancji pokarmowej. Niekiedy prowadzi nawet do zaniku samej alergii, szczególnie w przypadku dzieci. Dzięki zastosowaniu diety eliminacyjnej możliwe jest zlikwidowanie tak uciążliwych dolegliwości, jak: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, bóle głowy, zmiany skórne, bóle mięśni, nieżyt nosa, czy trudności w koncentracji. Dieta ta w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie układu trawiennego.

Wady diety eliminacyjnej

Dieta eliminacyjna może się niestety wiązać z wystąpieniem pewnych niedoborów pokarmowych, w związku z wyeliminowaniem pewnych pokarmów z jadłospisu. Dlatego też, tak bardzo ważne jest skonsultowanie diety ze specjalistą. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto fakt, że skuteczność tej diety wymaga niezwykle rygorystycznego jej przestrzegania. Im więcej w diecie zakazanych produktów, tym też ciężej zastosować ją w praktyce. Unikanie niepożądanych składników możliwe jest dzięki dokładnemu sprawdzaniu etykiet znajdujących się na produktach spożywczych. Konieczna jest zatem ścisła kontrola jadłospisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety zdrowotne

Zdrowy, smaczny i zbilansowany posiłek każdego dnia w pracy

2 min czytania
Utrzymywanie diety dla wielu osób jest bardzo trudnym procesem zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznych. Nauka zupełnie nowych nawyków żywieniowych i…
Diety zdrowotne

Dieta grup krwi

2 min czytania
Istnieje wiele diet pozwalających nam szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, jednakże niewielka ich część okazuje się przystosowana do indywidualnych potrzeb naszego…