fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety odchudzające

Dieta lekkostrawna

2 min czytania

Najważniejsze założenia diety lekkostrawnej

Głównym celem diety lekkostrawnej jest przede wszystkim dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych do organizmu, przy ograniczeniu produktów oraz potraw, które są ciężkostrawne. W diecie lekkostrawnej nie ma zatem mowy o tłustych i smażonych daniach. Tego rodzaju kuracja odchudzająca zakłada regularne spożywanie posiłków, charakteryzujących się małą objętością. Posiłki powinny być spożywane mniej więcej co 3 godziny, przy czym ostatni posiłek powinno się jeść nie później niż na dwie godziny przed snem. Dieta lekkostrawna jest bardzo często zalecana tym osobom, które cierpią na schorzenia jelit, są po operacjach, bądź po zatruciach. Niezwykle ważny jest fakt, iż dieta ta pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne osoby dorosłej, a także zapotrzebowanie na wartości odżywcze.

Podstawową zasadą przy diecie lekkostrawnej jest przede wszystkim ograniczenie lub nawet wyeliminowanie produktów oraz potraw tłustych, smażonych, ostrych oraz wzdymających. Najlepsze okażą się zatem potrawy gotowane na parze lub w wodzie, a także dania pieczone w folii oraz duszone. Przyjmowane przez nas posiłki nie powinny zawierać ponadto dużych ilości błonnika. Dieta lekkostrawna zakłada także wyeliminowanie różnego rodzaju zasmażek, służących zagęszczaniu potraw.

Dieta lekkostrawna – dla kogo?

Dieta lekkostrawna zalecana jest przede wszystkim osobom starszym, osobom po operacjach przy rekonwalescencji, w przypadku chorób infekcyjnych, gdy towarzyszy im gorączka, po przejedzeniu, przy pobudliwości jelita grubego, a także w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej jelit oraz żołądka.

Produkty wskazane w diecie

W ramach diety lekkostrawnej zaleca się spożywanie pszennego pieczywa, wszelkich sucharków, biszkoptów oraz naturalnych wafli ryżowych. Dieta zakłada również spożywanie białego ryżu, makaronu, kaszy manny, lanych klusek, zup przyrządzanych na bulionie warzywnym, jednakże bez śmietany, a także gotowanych lub duszonych owoców, budyni, galaretek, kisieli i surowych bananów. Wskazane jest także chude mięso drobiowe, przyrządzane na parze lub w wodzie, chuda domowa wędlina, a także chudy nabiał, głównie twarożki, kefiry, jogurty naturalne, białe sery oraz mleko w niewielkich ilościach. Dieta lekkostrawna dopuszcza również spożywanie pszennego ciasta drożdżowego oraz niskotłuszczowego sernika. Warzywa, podobnie jak owoce, powinny być wcześniej gotowane na parze lub w wodzie. W trakcie diety należy przyjmować duże ilości płynów, głównie wody, ale dopuszczalna jest również kawa zbożowa, a także herbaty ziołowe i owocowe. Oleje roślinne należy spożywać w niewielkich ilościach.

Produkty przeciwwskazane w diecie

Nie zaleca się spożywania potraw smażonych, wędzonych oraz grillowanych. Osoby będące na diecie lekkostrawnej nie powinny jeść parówek, wszelkich pasztetów, chipsów, batonów, czekolad, ciast, orzechów, owsianek, gruboziarnistych kasz oraz wielozbożowego chleba. Nie zaleca się także używania dużych ilości tłuszczów do smarowania. Dieta lekkostrawna zabrania spożywania cytrusów, kiszonek, surowych owoców, musztardy, ketchupu, octu, a także warzyw strączkowych. Niewskazane jest także picie alkoholu, kawy oraz mocnej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety odchudzające

Dieta bananowa

2 min czytania
Główną zaletą tej diety jest przede wszystkim prostota. Jadłospis nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnych produktów, czy długiego i…
Diety odchudzające

5 diet, na które musisz uważać

4 min czytania
Chwytamy się różnych sposobów celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Niemalże w każdym przypadku pierwszym i podstawowym krokiem jest przede wszystkim przejście na dietę….
Diety odchudzające

Dieta śródziemnomorska

2 min czytania
Przeprowadzane od lat badania nad wpływem prowadzonego stylu życia na zdrowie człowieka, już wielokrotnie potwierdziły ogromną rolę diety. To, co spożywamy na…