fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety odchudzające

Dieta Ornisha

2 min czytania
brzuchol

Nazwa diety pochodzi od nazwiska amerykańskiego kardiologa – Deana Ornisha, który pracował z wieloma pacjentami cierpiącymi na otyłość i postanowił opracować specjalny program żywieniowy, pozwalający zarówno na wyleczenie, jak i odchudzenie osób z nadwagą. Wkrótce potem wydał popularną dziś książkę pod znamiennym tytułem: „Jedz więcej, waż mniej”. Dean Ornish szczególnie podkreślił, iż w utrzymaniu prawidłowej masy ciała niezwykle ważna jest regularna aktywność fizyczna, a także medytacja, która pozwala na kontrolowanie stresu. Głównym zaleceniem twórcy tej diety jest przede wszystkim przestrzeganie diety niskotłuszczowej i niskocholesterolowej, ograniczając przy tym sól oraz całkowicie wykluczając kofeinę.

Na chwilę obecną dieta ta cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, choć coraz częściej słyszy się o niej również w naszym kraju. Założenia tej diety są bardzo proste. Należy jeść tyle, aby zaspokoić swój głód, bez konieczności liczenia kalorii. Ważne jest jednak spożywanie posiłków, które przygotowujemy jedynie z dozwolonych przez Ornisha produktów.

Dieta Ornisha pozwala na zrzucenie około pięciu kilogramów w ciągu miesiąca. Dla wielu osób kuracja ta jest wręcz niemożliwa dla zrealizowania, gdyż należy zrezygnować ze spożywania mięsa lub w znacznym stopniu je ograniczyć.

Dieta Ornisha – dla kogo?

Diety tej nie powinny stosować dzieci, nastolatki, kobiety ciężarne, a także osoby z osteoporozą lub anemią. Dieta Ornisha to przede wszystkim kuracja odchudzająca dla osób z dużą nadwagą. Wskazaniem do zastosowania tej diety sa także wszelkie choroby, takie jak: miażdżyca tętnic, cukrzyca, nadciśnienie, niektóre nowotwory, czy choroba wieńcowa.

Grupy produktów wyróżnone przez doktora Ornisha

Ornish podzielił produkty żywieniowe na pięć grup. Na samym początku wyróżnił zatem te, najbardziej zdrowe, a na końcu najmniej zdrowe, które powinny być w znacznym stopniu ograniczane lub nawet nawet całkowicie wykluczone z naszego jadłospisu. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu możliwie najlepszych efektów diety, należy ograniczyć się wyłącznie do spożywania posiłków zawartych w trzech pierwszych grupach żywieniowych.

Grupa pierwsza: warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, produkty sojowe, nasiona roślin strączkowych, białko jaja oraz beztłuszczowe produkty mleczne.
Grupa druga: nasiona, orzechy, odtłuszczone produkty mleczne (1%), oleje, awokado, warzywa w puszkacj oraz bezkofeinowe napoje.
Grupa trzecia: niskotłuszczowe produkty mleczne (2%), owoce morza, słodycze w małych ilościach,węglowodany rafinowane, margaryny miękkie, oleje.
Grupa czwarta: majonez, produkty mleczne, pełnotłuste produkty mleczne, margaryna, drób, ryby, ciasta.
Grupa piąta: czerwone mięso, smażone ryby, smażony drób, podroby, masło, żółtko jaj oraz śmietana.

Układając indywidualny jadłospis można sięgać po produkty z trzech pierwszych grup, praktycznie bez żadnych ograniczeń. Z kolei produkty zawarte w grupie czwartej i piątej powinny być znacznie ograniczone lub całkowicie wyeliminowane, zwłaszcza w przypadku kuracji odchudzającej oraz ciężkiej miażdżycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety odchudzające

Dieta bananowa

2 min czytania
Główną zaletą tej diety jest przede wszystkim prostota. Jadłospis nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnych produktów, czy długiego i…
Diety odchudzające

5 diet, na które musisz uważać

4 min czytania
Chwytamy się różnych sposobów celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Niemalże w każdym przypadku pierwszym i podstawowym krokiem jest przede wszystkim przejście na dietę….
Diety odchudzające

Dieta śródziemnomorska

2 min czytania
Przeprowadzane od lat badania nad wpływem prowadzonego stylu życia na zdrowie człowieka, już wielokrotnie potwierdziły ogromną rolę diety. To, co spożywamy na…