Już wielokrotnie mogliśmy usłyszeć o tym, że dieta kopenhaska nie budzi zachwytu wśród przedstawicieli środowiska medycznego. Lekarze uważają, że jej skutki uboczne mogą jeszcze przez wiele miesięcy zaburzać naturalny rytm pracy organizmu, gdy więc pyta się ich o zdanie, odradzają stosowanie trzynastodniowego programu prowadzącego do utraty wagi.
Kategoryczny sprzeciw wobec diety tak charakterystyczny dla lekarzy sprawia, że wielu pacjentów, decydujących się na jej wcielenie w życie niechętnie myśli o wizycie złożonej w gabinecie specjalisty. Osoba zmagająca się z nadwagą boi się krytyki i obawia się, że zdecydowanie lekarza osłabi jej własną silną wolę. Takie postępowanie może być całkiem zrozumiałe, trudno jednak uznać, że jest ono przemyślane, a tym samym, że zasługuje na pochwałę. Zdecydowanie bardziej wskazane jest przełamanie strachu i odwiedzenie lekarza, znawcy tematu radzą przy tym, aby na wspomnianą wizytę zdecydować się co najmniej dwukrotnie.
Pierwszy raz warto odwiedzić lekarza wówczas, gdy planuje się wcielenie w życie diety kopenhaskiej, ale aktualnie nie realizuje się jeszcze charakterystycznego dla niej programu żywieniowego. W czasie tej wizyty lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie serii badań potwierdzających jego aktualny stan zdrowia, nawet najwięksi zwolennicy diety trzynastodniowej zwracają bowiem uwagę na to, że jest ona skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy osoba realizująca jej założenia nie zmaga się z żadnymi chorobami. Jeżeli wyniki badań i testów lekarskich wypadną pozytywnie możemy przystąpić do wdrażania w życie założeń diety kopenhaskiej, w trakcie jej trwania wskazane jest jednak zachowanie wyjątkowej czujności. Dieta powinna być realizowana zgodnie ze swoimi założeniami tak, aby można było mówić o maksymalnie dobrych rezultatach jej stosowania, nie powinniśmy jednak lekceważyć sygnałów wysyłanych nam przez własny organizm. Stosując dietę kopenhaską mamy prawo odczuwać zmęczenie i spadek samopoczucia, gdy jednak wydaje się nam, że reakcja organizmu jest gwałtowniejsza, niż można przeczytać w relacjach innych osób stosujących dietę, nie wahajmy się odwiedzić gabinetu lekarskiego.
Trafić tam warto i wówczas, gdy wydaje się nam, że dieta nie przynosi spodziewanych rezultatów nawet pomimo tego, że realizujemy wszystkie jej założenia, może się bowiem okazać, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest znacznie poważniejsze schorzenie, z jakim musi zmagać się nasz organizm. O wizycie w gabinecie lekarskim nie możemy zapominać i wówczas, gdy dieta dobiegnie już końca. To, że nasz organizm będzie po niej dość poważnie osłabiony jest oczywiście czymś zupełnie naturalnym, lekarz dysponuje jednak wiedzą pozwalająca mu na trafne określenie, czy mówimy o zmianach, z którymi nasze ciało poradzi sobie samo, czy też wskazane będzie wsparcie go w tej walce. Kontrola lekarska i wykonanie podstawowych badań sprawi, że możliwa stanie się błyskawiczna reakcja wówczas, gdy okaże się, że dieta kopenhaska wyrządziła znacznie większe szkody niż tylko pogorszenie samopoczucia i przejściowe problemy z wypadającymi włosami i łamiącymi się paznokciami. Często ratowania zdrowia może przyczynić się do osłabienia efektów kuracji odchudzającej, nie da się jednak polemizować z teza mówiącą o tym, że zdrowie jest zawsze ważniejsze niż najbardziej nawet atrakcyjny wygląd.