Dieta kopenhaska, odkąd się tylko pojawiła, ma swoich zwolenników i przeciwników. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że z jednej strony daje ona niesamowite i błyskawiczne efekty, a z drugiej strony jednak jest dietą niezwykle restrykcyjną i raczej mało zdrową. Szybka utrata wagi wiąże się niestety z wieloma wyrzeczeniami. Dieta kopenhaska jest przede wszystkim niskowęglowodanowa i pozbawiona witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie są jej podstawowe zalety i wady? O czym powinniśmy pamiętać stosując dietę kopenhaską? Zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.
Zalety diety kopenhaskiej
Do najważniejszych zalet tej diety zalicza się przede wszystkim szybkie i satysfakcjonujące efekty. Po upływie około 2 tygodni można zrzucić naprawdę sporo kilogramów. Zwolennicy tej diety wskazują również na fakt, że dieta ta jest stosunkowo tania. Zakup niezbędnych składników nie jest dużym wydatkiem, w związku z czym dieta ta jest dostępna dla wszystkich. Produkty nie są też zbytnio wyszukane oraz nietypowe – z łatwością zakupimy je w każdym sklepie. W diecie tej nie trzeba też kłaść dużego nacisku na aktywność fizyczną, jak ma to miejsce w przypadku innych diet. W tak restrykcyjnej diecie wysiłek fizyczny byłby być może nawet niewskazany. O ile nie uważa się tego za zaletę powszechną, o tyle znaczna część osób docenia brak konieczności uprawiania sportu. Niektóre osoby stosujące dietę kopenhaską przyznały, iż po jej zakończeniu utraciły ochotę na jedzenie słodyczy, które w diecie tej są przeciwwskazane. Ciężko jednak stwierdzić, jak znaczny był to odsetek tych osób.
Wady diety kopenhaskiej
Wady tego rodzaju diety zostały nieco bardziej skonkretyzowane. Nie ma co się dziwić, jeżeli faktycznie ma się na uwadze fakt, iż jest to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet. Przeciwnicy tej metody odchudzania wskazują przede wszystkim na szereg efektów ubocznych z nią związanych. Podstawową wadą diety kopenhaskiej jest fakt, iż nie dostarcza ona wystarczającej ilości kalorii w ciągu dnia, co w efekcie sprawia, że odczuwa się nieustanny głód. Przeszkadza to oczywiście w codziennym funkcjonowaniu. Zdecydowanym minusem jest także monotonność diety kopenhaskiej. Zbyt mała ilość węglowodanów i niezbędnych witamin oraz składników mineralnych powodouje, że organizm jest z czasem bardzo przemęczony. Dieta ta trwa zaledwie trzynaście dni i o ile przynosi szybkie i zadowalające efekty, o tyle tak krótkotrwała metoda zrzucenia kilogramów nie jest niestety wskazana. Prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta powinna mieć na celu przede wszyskim długotrwałą i stałą zmianę pewnych nawyków żywieniowych. Jej celem nie powinno być tylko i wyłącznie osiągnęcie niatychmiastowych efektów. Tak szybki spadek masy ciała powoduje w głównej mierze ubytek wody oraz masy mięśniowej. Skutkiem tego jest fakt, że po zakończeniu diety kopenhaskiej mamy niższą przemianę materii niż w momencie, kiedy ją wdrożyliśmy. W rezultacie możemy wówczas znacznie łatwiej przytyć. Efekt jo-jo to jedna z najczęstszych wad obserwowanych po zakończeniu diety kopenhaskiej.
Czy warto stosować tę dietę? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.