fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Dieta kopenhaska

Najważniejsze cele diety kopenhaskiej

3 min czytania
strata wagi

O diecie kopenhaskiej, znanej też jako dieta trzynastodniowa, powiedziano już wiele, a mimo to nie mamy wcale do czynienia z rozwiązaniem, w przypadku którego można twierdzić, że nie jest tajemnicze. Nadal wokół diety gromadzą się dziesiątki mitów, my sami zaś mamy poważne problemy z odpowiedzią na pytanie o to, co w jej przypadku jest prawdą, co półprawdą, a co informacją wyssaną z palca. Lista pytań i wątpliwości jest długa, a choć niektórych może to zaszokować, okazuje się, że niejasne jest nawet to, w jakim celu stosujemy dietę kopenhaską?

Teoretycznie pytanie tego rodzaju nie powinno nastręczać trudności, każda dieta ma bowiem na celu pozbycie się kilogramów. W przypadku diety kopenhaskiej możliwości są przy tym naprawdę duże, a liczby, jakimi operują jej zwolennicy przemawiają do wyobraźni, często wspomina się bowiem o tym, że w czasie trwania diety można pozbyć się nawet piętnastu kilogramów. Rzeczywiście, każda osoba, która przystępuje do realizowania założeń diety kopenhaskiej (tak samo, jak jakiejkolwiek innej) zakłada, że nadwaga stanie się w jej przypadku wyłącznie nieprzyjemnym wspomnieniem z dawnych czasów. Naukowcy, którzy opracowali dietę trzynastodniową, zwracają jednak uwagę na to, że takie podejście może okazać się niewystarczające.

W pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na to, że nikt nie może mieć pewności tego, że w ciągu trzynastu dni uda mu się pozbyć aż piętnastu kilogramów. Owszem, wielu osobom udała się ta sztuka, warto mieć jednak na uwadze to, że liczba zgubionych kilogramów jest uzależniona od predyspozycji typowych dla naszego organizmu, a nie odgórnych wytycznych. Osoby z dużą nadwagą mogą oczywiście oczekiwać znacznej straty wagi, gdy jednak zmagamy się z zaledwie kilkoma kilogramami zbędnego tłuszczu, nie powinniśmy oczekiwać, że pozbędziemy się piętnastu kilo, a tym samym w ciągu trzynastu dni staniemy się osobami wyjątkowo szczupłymi.

Warto zwrócić uwagę i na to, że koncentrowanie się wyłącznie na pozbyciu się nadmiaru tłuszczu może nas zgubić i obnażyć wszystkie niedociągnięcia wspomnianej diety. Trudno oczywiście dziwić się, że chcemy chudnąć i cieszymy się z każdego kilograma utraconego podczas diety, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nierozsądne posunięcia przyczynią się przede wszystkim do tego, że to, co utraciliśmy niemal natychmiast do nas wróci. Dieta kopenhaska ma zatem na celu nie tylko ułatwienie nam odchudzania, ale również wyrobienie w nas zupełnie nowego podejścia do żywienia. Jej twórcy wychodzą z założenia, że dieta jest swego rodzaju etapem przejściowym. W czasie jej trwania uczymy się tego, jak wiele pokarmów, które do tej pory spożywaliśmy, to rozwiązania zupełnie niepotrzebne naszemu organizmowi, dieta kopenhaska okazuje się więc nieocenionym sojusznikiem tych osób, którym zależy na tym, aby szybko zerwać z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

Bardzo często okazuje się jednak, że sama rezygnacja z niezdrowego jedzenia nie jest wystarczająca, organizm zdążył już bowiem w znaczący sposób ucierpieć z powodu naszej niefrasobliwości. W takim przypadku wskazane jest oczyszczenie organizmu, ułatwi ono bowiem proces usuwania z niego toksyn, a jednocześnie przyczyni się do tego, że będziemy mogli cieszyć się z bardziej niż dotychczas imponującego tempa, w jakim następuje przemiana materii. Właśnie te cele realizuje dieta kopenhaska, która jest uznawana za bardzo radyklany plan żywieniowy. W czasie jej trwania nie tylko rezygnujemy z produktów niebezpiecznych dla naszego zdrowia, ale również pozwalamy organizmowi na korzystanie z tych zasobów, które do tej pory gromadził w tkance tłuszczowej. Dzięki temu nie obciążamy go i pozwalamy działać naturze.

W tym momencie nie możemy nie zadać pytania o to, kiedy wspomniana dieta tak naprawdę ma sens? Jeżeli po jej zakończeniu (a musimy pamiętać, że nie wolno nam przekraczać trzynastodniowego czasu jej trwania) zamierzamy powrócić do dawnych nawyków żywieniowych, powinniśmy już na wstępie zrezygnować z diety kopenhaskiej i poszukać mniej drastycznego sposobu na odchudzanie. Jeżeli jednak liczymy na to, że dieta zainauguruje bardziej trwałe zmiany w sposobie naszego odżywiania się – dieta kopenhaska jest dla nas stworzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Dieta kopenhaska

Dla kogo dieta kopenhaska nie jest stworzona?

3 min czytania
O diecie kopenhaskiej znowu jest głośno, a choć w wirtualnej sieci dominują głosy krytyczne i zastrzeżenia wysuwane przez jej przeciwników, nie da…
Dieta kopenhaska

Jak jeść podczas diety kopenhaskiej?

3 min czytania
Pytani o to, czy znamy założenia diety kopenhaskiej, zazwyczaj z dumą kiwamy głową. Gdy jednak zadaje się nam bardziej szczegółowe pytania dotyczące…
Dieta kopenhaska

Jak przetrwać dietę kopenhaską?

3 min czytania
Dieta kopenhaska, tak jak i każda inna, ma nie tylko swoje zalety, ale również wady. Jest monotonna i niezwykle wyczerpująca dla organizmu,…