fbpx
NOWOŚĆ!Prosta dieta bananowa... Zobacz więcej
Diety odchudzające

Dieta śródziemnomorska

2 min czytania
przysmaki - ośmiornice

Przeprowadzane od lat badania nad wpływem prowadzonego stylu życia na zdrowie człowieka, już wielokrotnie potwierdziły ogromną rolę diety. To, co spożywamy na co dzień, w znacznej mierze przekłada się na to, jak wyglądamy, jak się czujemy i jak długo żyjemy. Na chwilę obecną wymienić można wiele naukowych dowodów, które potwierdzają fakt, że właściwa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia odgrywa niezwykle istotną rolę w zapobieganiu wielu chorobom, w tym również schorzeniom dotyczącym układu sercowego i naczyniowego. Liczne badania pozwoliły także na wyodrębnienie pewnych korzyści, które można uzyskać, zmieniając tylko prowadzony dotychczas tryb życia. Pozwoliło to na stwierdzenie, że zmodyfikowanie diety, zachowanie prawidłowej masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zredukowanie spożywania pewnych używek, w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania takich chorób, jak: cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca.

Wyniki tych badań pozwoliły o jeszcze dalszy krok. Dzięki tym badaniom narodziło się bowiem nowe pojęcie diety śródziemnomorskiej, a więc żywienia prowadzącego do zmniejszenia ryzyka występowania chorób układu krążenia. Tradycyjna dieta śródziemnomorska opisywana jest zatem za pomocą dziewięciu, charakterystycznych cech.

Dieta śródziemnomorska zakłada przede wszystkim spożywanie w dużych ilościach warzyw, owoców, oliwy z oliwek, nasion roślin strączkowych oraz produktów zbożowych, małe spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, mięsa oraz produktów mięsnych, a także średnie spożycie produktów mlecznych, ryb oraz alkoholu (przede wszystkim wina). Przeprowadzone badania potwierdziły fakt, że osoby, które spożywają mniej więcej 400 g owoców i warzyw dziennie, są o około 40% mniej narażone na zgon wynikający z chorób układu krążenia. Porównywano je z osobami spożywającymi około 130 g tych warzyw i owoców. Dieta śródziemnomorska stosowana przez wszystkich ludzi, bez względu na miejsce ich zamieszkania, jest w stanie obniżyć aż o około 50% ryzyko występowania zgonów sercowo-naczyniowych, zgonów wywołanych chorobą wieńcową, a także zawałów serca.

Oprócz tego udowodniono, że dieta śródziemnomorska powoduje zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów o 6%, a także zmniejszenie nowych zachorowań na chorobą Alzheimera i Parkinsona o 13%. Caly czas przeprowadzane są coraz to nowsze badania nad dietą śródziemnomorską oraz jej korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Naukowcy i dietetycy podkreślają, że korzyści ze stosowania tej diety są zauważalne przez populacje na całym świecie, bez względu na kraj, jaki zamieszkują.

Dieta śródziemnomorska stosowana w naszym kraju powinna opierać się przede wszystkim na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, zastępowaniu białego ryżu i ziemniaków kaszami, jedzeniu ryb morskich co najmniej 3 razy w ciągu tygodnia, zastępowaniu białego pieczywa razowym, ograniczeniu spożywania mięsa czerwonego, stosowaniu oliwy z oliwek, ograniczeniu spożywania soli, jedzeniu jogurtów, kefirów i chudych twarogów, spożywaniu ziół, orzechów, owoców suszonych, migdałów oraz piciu dużej ilości wody mineralnej i lampki czerwonego wina podczas posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Być może zainteresuje Cię też...
Diety odchudzające

Dieta bananowa

2 min czytania
Główną zaletą tej diety jest przede wszystkim prostota. Jadłospis nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnych produktów, czy długiego i…
Diety odchudzające

5 diet, na które musisz uważać

4 min czytania
Chwytamy się różnych sposobów celem zrzucenia zbędnych kilogramów. Niemalże w każdym przypadku pierwszym i podstawowym krokiem jest przede wszystkim przejście na dietę….
Diety odchudzające

Dieta lekkostrawna

2 min czytania
Najważniejsze założenia diety lekkostrawnej Głównym celem diety lekkostrawnej jest przede wszystkim dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych do organizmu, przy ograniczeniu produktów oraz…