Nazwa diety pochodzi od jej twórcy – Henry’ego L.N. Andersona, dietetyka z uniwersytetu w Los Angeles. Kuracja ta oparta jest w głównej mierze na warzywach, owocach oraz orzechach. W niewielkich ilościach można spożywać ponadto mięsa, ryby oraz sery. Dieta Andersona opiera się przede wszystkim na zasadzie niełączenia białek oraz węglowodanów. Anderson, podobnie zresztą jak doktor Hay – twórca diety rozdzielnej, wskazuje na fakt, że przyczyną wszelkich problemów zdrowotnych, są przede wszystkim toksyczne związki zalegające w organizmie człowieka, a powstałe na skutek złego połączenia produktów w jednym daniu. Chodzi tu oczywiście o jednoczesne łączenie wspomnianych wcześniej węglowodanów oraz białek.
Dieta Andersona – dla kogo?
Dieta Andersona wskazana jest dla osób trwale przemęczonych, cierpiących na nadciśnienie lub nadkwaśność. W przypadku chęci stosowania diety przez okres dłuższy niż trzy tygodnie, konieczne jest skonsultowanie się z dietetykiem lub z lekarzem.
Główne założenia diety
Dietę Andersona można z powodzeniem zakończyć już po upływie dwóch tygodni, a niekiedy nawet i wcześniej – jeżeli zrzucimy tyle kilogramów, ile zamierzaliśmy. Dieta ta może być stosowana również przez całe życie, jako stały program żywieniowy – w tym wypadku konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, o czym mowa była powyżej. Kurację tę należy wprowadzać stopniowo. Przez pierwsze osiem dni obowiązuje zatem specjalnie ułożony program poranny, a przez kolejne osiem dni należy stosować zarówno program poranny, jak i popołudniowy. Kolejny etap obejmuje już przestrzeganie zasad programu całodziennego.
Niezwykle ważną zasadą diety Andersona jest przestrzeganie kolejności spożywanych posiłków. Jak twierdzi sam twórca tej diety, okazuje się to pomocne w szybszym i bardziej skutecznym zrzuceniu zbędnych kilogramów. Od rana do południa dozwolone jest zatem spożywanie jedynie owoców oraz soków owocowych. Od południa do godziny szesnastej natomiast można pić soki warzywne. Dozwolone jest także spożywanie zielonych warzyw. Od godziny szesnastej do dwudziestej można spożywać wszystko w takich ilościach, aby zaspokoić głód, oczywiście pamiętając o zasadzie nie łączenia białek z węglowodanami. Istotną zasadą diety Andersona jest sięganie po jedzenie tylko wtedy, kiedy czuje się głód, a zaprzestanie jedzenia przy pierwszych oznakach sytości. Po godzinie 20.00 nie powinno się spożywać żadnych posiłków. Produkty zakazane w tej diecie, to przede wszystkim: kawa, herbata, woda gazowana, alkohol, sosy oraz przetworzone soki.
Główną zaletą diety Andersona jest z całą pewnością jej różnorodność. Możliwość indywidualnego komponowania posiłków z uwzględnieniem wszystkich zasad również stanowi atut tego rodzaju kuracji, gdyż znaczna większość diet odchudzających opiera się na ściśle wskazanych produktach, przyjmowanych w określonych porach dnia. Dieta Andersona poleca jest szczególnie tym, którym zależy jedynie na zrzuceniu kilku kilogramów. Jest to program żywieniowy, który może być z powodzeniem stosowany zwłaszcza przez osoby pracujące, zjadające swój główny posiłek po południu, bądź wczesnym wieczorem.