Dieta kefirowa to jedna z najbardziej znanych kuracji odchudzających oraz oczyszczających organizm zarazem. Cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na jej skuteczność. Tak, jak w przypadku każdej diety odchudzającej, aby kuracja ta mogła przynieść zadowalające efekty, należy restrykcyjnie przestrzegać jej wszystkich zasad. Dieta, jak sama nazwa wskazuje, opiera się przede wszystkim na spożywaniu kefiru. W trakcie stosowania kuracji, należy pić duże jego ilości, w dawkach odpowiadających zaspokojeniu naszego głodu.
Zalety kefiru
Kefir posiada bardzo korzystne właściwości zdrowotne. Regularne picie kefiru wpływa na poprawę funkcjonowania naszego organizmu. Napój ten jest bogaty w witaminy oraz minerały, a ubogi z kolei w węglowodany. Stanowi doskonałe serum odmładzające dla naszej skóry oraz bardzo dobrą odżywkę dla włosów i paznokci. To, co niezwykle ważne w działaniu kefiru na rzecz utraty wagi, to fakt, że w znacznym stopniu poprawia metabolizm. Do zalet kefiru zalicza się również zmniejszanie produkcji gazów w jelicie oraz wspomaganie perystaltyki jelit.
Zasady diety kefirowej
Dieta kefirowa polega na stopniowym zmniejszaniu ilości spożywanych posiłków i zastępowaniu ich kefirem. Na początku diety warto w jednym dniu spożywać chudy twaróg, a przez następne dwa dni wyłącznie kefir. Następnie należy stopniowo wprowadzać do diety warzywa gotowane, bądź surowe. Ostatniego dnia diety można zjeść mięso gotowane. Ważną zasadą tej diety jest fakt, że na początku należy zmniejszać wielkość posiłków, a następnie delikatnie je zwiększać. Istnieje jeszcze drugi wariant diety kefirowej. Zakłada on, aby każdego dnia spożywać inne danie, ale główną jej bazę powinien stanowić przede wszystkim kefir. W pierwszym dniu można zatem zjeść ziemniaki z kefirem, w drugim dniu ugotowane mięso z kurczaka z kefirem, a w kolejne dni na przykład warzywa, czy owoce z kefirem. Druga metoda może być stosowana przez pięć dni, przy czym należy pamiętać o tym, aby czwartego dnia spożywać tylko i wyłącznie kefir, a ostatniego dnia wodę mineralną. Zapewni to doskonałe oczyszczenie organizmu.
Dieta kefirowa może być stosowana raz na dwa miesiące, jednak nie częściej. Nie należy ponadto pić samego kefiru przez wszystkie dni diety, gdyż skutkuje to dużym niedoborem żywieniowym oraz zmniejszeniem odporności organizmu. Stopniowe dodawanie nowych produktów do jadłospisu jest bardzo ważne, gdyż zapobiega efektowi jojo. Jeżeli zależy nam na urozmaiceniu diety, można jednego dnia zamiast kefiru wypić smakową maślankę lub innego rodzaju napój mleczny. Doskonałą alternatywą będzie również jogurt naturalny lub zsiadłe mleko. Wszystkie te produkty mleczne mają bardzo korzystne działanie dla naszego organizmu. Jeśli będziemy urozmaicać swoje menu w diecie kefirowej i trzymać się jej zaleceń, nie powinien wystąpić efekt jojo. Taka sytuacja może natomiast wystąpić w przypadku, jeżeli będziemy zbyt długo spożywać maślankę. Do diety kefirowej, podobnie jak do każdej kuracji odchudzającej, należy podejść racjonalnie, trzymając się jej zasad oraz wytycznych.